Днес в Европа или трябва да работим повече, или да се научим да живеем с по-малко. Това каза българският еврокомисар Кристалина Георгиева на годишната среща на бизнеса с правителството под наслов "Европа – презареждане".
По думите й новите страни-членки се справят по-добре с това и старите има какво да научат. Кризата е тежко, мъчително нещо, но и времето, когато се вземат смели решения, когато невъзможното става възможно, каза тя и посочи решенията на лидерите на ЕС за строга бюджетна дисциплина.
В Европа има всичко необходимо, за да излезе от дълговата криза. Убедена съм, че Европа ще излезе от тази криза по-силна, но за да го постигнем, трябва да сме честни едни към други, да се гордеем с това, което сме постигнали, и да си признаваме къде е необходима още работа, заяви Георгиева.
Според нея има голяма ерозия на доверието на света в Европа. Това е най-сериозният проблем сега, който може да има много сериозни последици за бъдещето.
Основният проблем пред света преди две години, за бизнеса, за финансовия сектор, беше да се научи да живее в условия на по-ограничено кредитиране. Миналата година говорихме за това, че в новата реалност трябва да има политики, които улесняват растежа, инвестиции в човешки капитал и в това отношение са предприети стъпки, каза Георгиева.
Еврокомисарят изтъкна още, че страните от ЕС имат съвсем различни проблеми. България е между трите страни, които имат най-малко нужда от фискална консолидация заедно с Естония и Люксембург – нисък дефицит и нисък външен дълг. По думите й това е изключително постижение в тези условия, защото за повече от половината страни на ЕС това е сериозен проблем. Фискална консолидация обаче трябва да се постига така, че да не се елиминира шансът за растеж на икономиките.