Правителството предложи в сряда на президента да назначи 24 нови посланици. Външният министър Николай Младенов съобщи, че от тях само трима не са служители на Министерство на външните работи в момента или 92 процента от номинираните са кариерни дипломати.
Предложени са общо шестима посланици на Балканите, десет в страни от Европейския съюз и двама в ООН.
"Започваме с тези назначения, защото те са ключови за нас, като процесът ще продължи и в следващите седмици", заяви Младенов.
Новите посланици от регламентираната в Закона за дипломатическата служба 20-процентна "политическа квота" са депутатът от ГЕРБ Красимир Минчев, който ще замине в Киев, и началникът на кабинета на бившия президент Георги Първанов и бивш началник на Генералния щаб Никола Колев, който ще поеме посолството в Холандия. Външен за системата е и синът на музиканта Кирил Маричков – Кирил, който е предложен за посланик във Ватикана.
Съветникът на премиера Бойко Борисов по външна политика Ангел Чолаков ще стане посланик в Италия, но той е работил за външно министерство.
Почти всички ръководители в министерството заминават на работа зад граница. Двамата зам.-министри Константин Димитров и Димитър Цанчев стават съответно посланици в Лондон и в ЕС.
Константин Димитров ще замени Любомир Кючуков, а Цанчев ще заеме мястото на Бойко Коцев. Името на бившия зам.-външен министър в правителството на Станишев Любомир Кючуков бе обявено от Комисията по досиетата.
Главният секретар на външно министерство Ради Найденов ще замени като посланик в Берлин Иво Петров, който също има досие.
Министър Младенов уточни, че очаква до 3 седмици да бъде предложено отзоваването на всички посланици, работили за ДС, и се очакват още предложения до президента.
Въпреки това според неофициална информация е възможен компромис за посланика в Анкара Красимир Тулечки, който бе назначен от правителството на ГЕРБ.
Правителството трябва да назначи повече от 60 посланици на мястото на онези, които бяха обявени за сътрудници и агенти на Държавна сигурност, както и на тези с изтекли мандати. Заради отказа на бившия президент Георги Първанов – самият той агент на ДС – да отзове свързаните с ДС посланици, повече от година бе блокиран целият процес по смяна на ръководители на българските дипломатически мисии.
Смяната на дипломатите ще стане на няколко серии.
Сред висшите служители на външно министерство, които заминават за посланици е и Бисерка Бенишева, която е генерален директор по европейските въпроси в министерството и ще поеме мисията в Будапеща. Пламен Шукюрлиев, началник на отдел "Международни хуманитарни организации” в дирекция "Човешки ресурси", заминава за Китай.
Директорът на дирекция "Съседни страни" в МВнР Димитър Арнаудов заминава за Албания.
Директорът на дирекция "Близък изток и Африка" в МВнР Александър Олшевски става посланик в Кувейт.
Началникът на отдел "Политически въпроси” в дирекция "ООН и глобални въпроси" в МВнР Иван Пиперков става посланик в ООН в Женева.
Веселин Вълканов, който е политически директор в МВнР, става посланик в Белгия.
И.д. директорът на дирекция "Права на човека" в МВнР Иван Петков става посланик в Скопие.
Румен Петров (дипломат) – Египет
Александър Филипов (дипломат) - Румъния
Ангел Чолаков (дипломат, съветник на премиера Бойко Борисов) – Италия
Ангел Ангелов (дипломат) - Босна и Херцеговина
Бисерка Бенишева (дипломат) - Будапеща
Борис Борисов (дипломат) – Йемен
Пламен Шукюрлиев (дипломат) - Пекин
Кирил Маричков (съветник в посолство) – Ватикана
Димитър Цанчев (дипломат) - посланик в Европейския съюз
Ангел Димитров (дипломат) - Белград
Димитър Арнаудов (дипломат) - Албания
Емилия Кралева (дипломат) - Гърция
Ген. Никола Колев - Холандия
Иван Пиперков (дипломат) – ООН в Женева
Катя Делева (дипломат) – Претория, ЮАР
Константин Димитров (дипломат) – Лондон
Маргарита Ганева (дипломат) – Словакия
Красимир Минчев (депутат ГЕРБ) – Украйна
Ради Найденов (дипломат) - Германия
Елена Шекерлетова (дипломат) – Австрия
Веселин Вълканов (дипломат) - Белгия
Александър Олшевски (дипломат) - Кувейт
Иван Петков (дипломат) - Скопие
Стефан Тафров (дипломат) - посланик в ООН, Ню Йорк