Ако споразумението не бъде ратифицирано, все едно, че няма подпис.
Подписът на България под споразумението срещу фалшифицирането АСТА е под условие, обяви по БТВ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му Министерският съвет дава мандат на посланика в Япония да подпише под условие за последваща ратификация от българския парламент. Така че реално, ако не бъде ратифицирано, все едно, че няма подпис и в този смисъл няма смисъл акта на оттегляне на подписа от страна на правителството, обясни Трайков. Той обясни, че както при всички други случаи на ратификации, следва да се изготви проект на ратификация, в който можем да включен нашите резерви, както от Министерски съвет, така и от парламента.
Преговорите по АСТА започват през 2007 година. Тогава всички страни-членки, включително и България, са дали мандат на ЕК да преговаря по международното споразумение. 2008 година страната ни още веднъж потвърждава своята позиция в рамките на Съвета по европейските въпроси, по времето на предишното правителство (на тройната коалиция).
През 2010 година Европарламентът приема резолюция, с която потвърждава съгласието си за текстовете. От тогава документът стои на сайта на ЕП и сега вече се подписва от всички страни-членки на ЕС, без Германия, Словакия, Кипър, Естония и Холандия, като информацията е, че причината е, че тези страни не са приключили вътрешните си процедури.
У нас са минали процедурите по подписване на принципния текст, но не са започнали процедурите по ратификацията.