Около 600 язовира са опасни и могат да застрашат живота на около 700 000 души. Това потвърди пред Би Ти Ви земеделският министър Мирослав Найденов.
Според него сега експерти на “Язовири и каскади” правят спешни проверки по водоемите, а бъдещите законови промени предвиждат те да поемат ангажимента да следят за състоянието на язовирите и да дават предписания на стопаните им.
Министърът смята, че ще бъде въведена и драстична промяна, ако има опасност за дадено населено място, водното съоръжение да се изпуска принудително.
Нека сега концесионерът на язовир “Елена” да дойде и да ме съди. Аз наредих язовирът да бъде изпуснат, поех тази отговорност, защото с него можеше да се повтори трагедията в село Бисер.
Според Найденов кметът на Харманли, който сега се оправдава, че е писал докладни за спуканата стена на водоема, наводнил село Бисер, е трябвало да разпореди изпускането на водата и да предотврати трагедията, а след това да пише писма.
Земеделският министър обяви още, че правителството готви и спешни промени в закона за горите.
Така например на държавните горски стопанства ще се разреши да могат да добиват дървесина, защото това нямат това право. Така в екстрени и кризисни ситуации като настоящата ще може по-адекватно да се реагира на потребностите на хората. Освен това, част от търговията с дървесина ще бъде пусната на стоковата борса, за да има по-голяма прозрачност.
Сега има спекула с цената на дървата за огрев заради студа и лошото време, призна Найденов. Кубик дърва за огрев вече се търгува за 100 лева, като поскъпването е с над 40% процента.
Министърът обяви още, че България ще изпълни разпоредбите на ЕС за отрасъл животновъдство. Свинефермите в страната ще бъдат преустроени и за отглеждането на прасетата ще се използват душове и климатици.
По думите на Мирослав Найденов сега у нас се отглеждат около 800 000 прасета, а преди години са били няколко милиона. България е изнасяла свинско месо, а сега внася. Затова искаме да стабилизираме сектора, обяви министърът.