Средно по 1123 лв. има всеки българин, осигурен за втора пенсия в частните пенсионни фондове. Това показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на миналата година.
У нас работят девет универсални фонда, в които са задължени да внасят пари за допълнителна пенсия всички, родени след 31 декември 1959 г., работещи на трудов договор.
Въпросната сума е средна за всичките девет универсални пенсионни фонда, които работят на нашия пазар. Иначе има фондове, чиито клиенти могат да се похвалят с над 1270 лв. по сметките си. За други обаче, които са по-отскоро на пазара, средната натрупана сума е под 500 лв.
Въпреки кризата средната сума, натрупана в универсалните фондове е нараснала със 168 лв. през миналата година в сравнение с 2010 г. Дали обаче това е достатъчно, за да покрие инфлацията през 2011 г., или клиентите на универсалните фондове на практика са загубили пари?
Според статистиката на КФН средната доходност, която са постигнали универсалните фондове у нас в края на миналата година, е била 2,2%. В същото време НСИ отчете годишна инфлация за миналата година 2,8%. Това означава, че реално осигурени за втора пенсия в най-масовите фондове са губили по 60 стотинки на всеки 100 лв. Което в сравнение с резултатите през 2009 г. и 2010 г. е сериозно подобрение в положителна посока.
Големият въпрос с пенсионните фондове обаче е дали парите в тези фондове ще са достатъчни за получаването на прилична допълнителна пенсия от тях. При въвеждането им се говореше, че от тях трябва да се осигурява пенсия, равна на една трета от заплатата. В последните години вече се говори за осигуряване на 20%.
Според сметките на финансовите надзорници от 1 юли 2004 г. до края на ноември миналата година парите в универсалните фондове са нараствали средно с 3,22%. Изчисленията показват, че ако някой е започнал да се осигурява за втора пенсия през 2005 г. и заплатата му е се е увеличавала с 5% на година, то през 2045 г. той ще получава пенсия в размер на 13,7% от брутната си заплата, ако е мъж, и 10,8% ако е жена. Освен това е важно да се каже, че сметките са направени при пенсионна възраст за мъжете 63 г., а за жените – 60 г. Нещата биха изглеждали доста по-добре, ако фондовете успеят да вдигнат доходността на 6,8% годишно. Тогава мъжете биха получавали 25% от брутната си заплата, а жените – 20%.
За да са щастливи бъдещите български пенсионери, от втория стълб трябва да вземат пенсия равна поне на 20% от заплатата на младини.