ГЕРБ все повече губи доверието на хората от големите градове и високообразованите българи. Това показват данните от националното представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 22 до 29 февруари сред 1015 души в цялата страна.
Към края на февруари склонност да гласуват за управляващите заявяват 23.9% от пълнолетните граждани на страната.
Въпреки трайната тенденция за намаляване на рейтинга на управляващите, доверието към премиера Бойко Борисов обхваща по-широки обществени кръгове, отколкото това към кабинета. Важен негов ресурс е запазването на подкрепата сред средните социални слоеве, но в областните градове и селата критичността расте с по-бързи темпове.
Оценките за дейността на правителството се запазват почти без промяна в сравнение с декември 2011 г. – 22% положителни, 36% отрицателни.
Одобрението идва основно от електората на ГЕРБ и в по-малка степен от симпатизантите на "Атака" и "Синята коалиция".
Нито един от министрите не се възприема като безусловно "успешен", показват данните на “Алфа рисърч”. Николай Младенов, Мирослав Найденов и Лиляна Павлова са аритметически най-одобряваните министри.
Социолозите отчитат ръст в негативните оценки за министри, които пряко или косвено бяха засегнати от събитията с най-голям обществен отзвук през изтеклия период – Нона Караджова и Стефан Константинов.
Отрицателният доклад за България на Европейската комисия, скандалите около Агенцията по вписванията, конфликтите съд - вътрешен министър водят до лек спад в индекса и на по-слабо познатия правосъден министър Диана Ковачева.
През последната година установяват трайна тенденция на неудовлетвореност от ключови държавни институции. Парламентът продължава да страда от дефицит на обществено доверие. Оценката за дейността му е силно критична. Въпреки липсата на нов спад доверието и към него (11%), и към председателя Цецка Цачева (15%) остава на много ниско равнище.