Крадци в Букурещ свалили барелеф на Васил Левски, поставен на сграда в румънската столица. Апашите го помислили за бронзов, но когато разбрали грешката си, го захвърлили небрежно на улицата.
За щастие са се намерили хора, които са го прибрали и са го предали на съхранение на Дружеството на българите в Букурещ. В момента дружеството търси средства да го постави обратно на мястото му, както е станало през миналата година с паметната плоча на Раковски, пише БГНЕС.
"Плочата, която се намираше на къщата в центъра на Букурещ, изчезна преди около 50 години. Тя беше поставена през 1956 г., но когато през 1962 г. булевардът се разширява, сградата е съборена, а плочата е преместена върху постамент. Там обаче започва да се строи канализация, постаментът е съборен, а плочата остава захвърлена и никой не се интересува от нея. 50 години не се знае къде е, докато през миналата година не я открихме при бай Иван, българин от село в предградията на Букурещ. Човекът с радост ни я подари и върна, а посолството се погрижи да я поставим на блока, построен на мястото, където е живял Раковски", разказва почетният председател на Дружеството на българите в Букурещ проф. Лука Велчов.
Той припомня, че къщата на Раковски е била първото място, където Левски е гостувал при идването си в Букурещ през 1861 г. Там е заседавало и първото българско читалище "Братска любов" и Дружеството на българите планира да постави на сградата паметна плоча на читалището.
Българите разчитат на подкрепата на посолството на България в Румъния, което си сътрудничи с местните власти за опазване на историческото ни наследство. В момента посолството се е ангажирало сериозно и с проблема с липсата на българска църква в Букурещ. Допреди 2 години българските свещеници са служили в църквата "Св. Илия" в центъра на града. "Въпросът е доста болен наистина. Църквата беше взета за реставрация с европейски средства преди 2 години и от този момент досега българският православен свещеник служи в други румънски църкви. Въпросът е поставян многократно на местно ниво от посолството, както и на съвместното заседание на двете правителства през октомври м.г. Той ще бъде засегнат и в предстоящото заседание на българския и румънския кабинет и се надяваме скоро да бъде уреден", коментира временно управляващият посолството Александър Филипов.
Тъй като засега в Букурещ няма български културен център, тази роля изпълняват помещенията, които се ползват от дружеството. Там сънародниците ни се събират, за да прочетат някоя българска книга сред портретите на братята Кирил и Методий и на наши революционери.