От 1 април повишаването на газа ще бъде с над 12%. Това ще се случи на базата на параметрите, които имат от ДЕКЕВР. Това каза Ангел Семерджиев в предаването „Неделя 150”.
Цената на топлото зависи от цената на газа- увеличението за различните топлофикации ще бъдат между 6 и 10%. През последните години, цената на парното непрекъснато намалява, но при повишаването на цената на газа оказва влияние и на цената на топлото, заяви шефът на ДКЕВР.
„Трябва да се мисли конкретно за хората с по-малки доходи, а не като цяло", изрази убеждението си Семерджиев. "Очаквам от 1 април да получим конкретните данни от електроразпределителните служби, които искат по-високи цени, но няма как чрез цените да си решат всички проблеми. Цената, която формират те, на практика дори непрекъснато намалява. Основният проблем е от електроенергията, произвеждана от електроцентрали. Всичко, което може да се намалява, го намаляваме, но има неща, които не могат да се избегнат”, заяви още той.
По-късно днес стана ясно, че бизнесът в България е категорично против увеличаването на цената на газа, се казва в становище на БФИЕК, изпратено до медиите.
Посоката на индексация на цените на газа е винаги нагоре. Това значително утежнява работата на производствените предприятия, които реализират своята продукция по пазарни цени и води до загуба на конкурентоспособност. Получава се огромен НЕГАТИВ, който се натрупа през последните години. НЕГАТИВЪТ изяде резервите на предприятията и сега увеличението ще доведе до свиване на производства, фалити, загуба на работни места.
Икономиката на страната не е устойчива при липсата на предвидимост относно цената на природния газ. Индустриалните енергийни консуматори в България генерират значителна част от БВП и стоковия износ. Ръстът на цената на природния газ ще доведе до влошаване на външнотърговския баланс на страната.