В 3:00 часа часовниците трябва да се преместят с един час напред.
Тази промяна се извършва винаги в последната неделя на март. Възстановяването на астрономическото време пък става в последната неделя на октомври. Тази година това е 28 октомври, 4:00 часа. Тогава стрелките на часовниците трябва да се върнат с един час назад, съобщават от НИМХ.
Смяната на зимно и лятно часово време тотално обърква биологичния часовник, причинявайки проблеми със съня, умората, нервите, твърдят специалисти. Целта на смяната на времето е да се осигурят повече светли и активни часове, но ефектът бил коренно различен, според противниците на смяната, която водела до душевен и физически дискомфорт, който може да бъде преодолян след няколко дена или няколко седмици.
Смяната на зимно с лятно часово време съвпада с периода на пролетната умора, което кара много хора да се чувствате безкрайно изтощени и безжизнени. Така вместо пролетта да енергизира, се стига до апатия, главоболие, лека депресия, загуба на апетит, безсъние или сънливост, неработоспособност, раздразнителност, отпадналост.
Ето и няколко съвета за добър сън и прилив на енергия в организма ви:
- Намирайте повече време за разходки на слънце и чист въздух, което ще доведе до повишаване нивата на мелатонин и ще ви ви зареди с витамин D.
- Спортувайте, движението е гаранция за добър и спокоен сън. Но никога не прекалявайте с физическите упражнения няколко часа непосредствено преди лягане. В противен случай ще се „радвате“ на безсъние, умора и сутрешна раздразнителност.
- Избягвайте храненето, и особено преяждането, няколко часа преди лягане, както и се стремете да ядете леки храни.
- Дори и да нямате навика да закусвате, хапнете нещо след ставане сутрин. Умереното, а не обилното, хранене действа разсънващо и енергизиращо. Ако нямате апетит, изпийте поне чаша хладка вода (може и с резен лимон).
- Физзарядка преди тръгване за работа с ободряващ душ също ще ви изпълни с жизненост и добро настроение.
- Приемайте богати на витамини храни (цитруси, зеленчуци, ядки).