На проведения дебат по време на пленарната сесия Андрей Ковачев, ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ) заяви, че Европейският съюз има нужда от демократична Сърбия.
Българският евродепутат, който е заместник-председател на Комисията по външни работи изтъкна, че "интеграцията на Сърбия е важна от историческа, политическа, икономическа и инфраструктурна гледна точка". Той подчерта, че Сърбия трябва да вземе трудни решения по пътя към своето европейско бъдеще и смята, че сегашната политика на Белград води страната в правилната посока.
"Теми като правата на всички граждани, независимо от техния етнически произход, както и преодоляването на проблемите и различията със съседите, са част от процеса на приближаването на страната към Европейския Съюз. Сенките на миналото не могат да ни водят към демократично и европейско бъдеще", посочи д-р Ковачев. Той постави акцент върху неблагоприятната ситуация на българското малцинство в Западните покрайнини. Според него, "са нужни повече инвестиции и перспективи за младите хора да останат там, а също така и гарантиране на обучение в училищата на майчин език и наличието на учебници на български език ".
ЕП прие редица текстове, предложени от българския евродепутат, сред които отварянето на пропускателен пункт за товарни превози на КПП Робарци-Олтоманци и подобряване на положението на българското малцинство. Резолюцията призовава за разсекретяване на архивите на бившите комунистически тайни служби и скъсване с влиянието на техните агенти в определянето на дневния ред в Сърбия. Според г-н Ковачев, това е проблем, който пречи на всички страни от бивша Югославия по пътя им към евроинтеграция.
Резолюцията на Европейския парламент идва малко повече от месец преди парламентарните избори в Сърбия (на 6 май). Последните проучвания обещават близък резултат на двете най-големи политически сили- Демократическата партия на президента Борис Тадич, която в момента управлява в коалиция и Сръбската прогресивна партия на Томислав Николич, която има пo-твърда националистическа позиция по отношение на отделянето на Косово и свързаните с това пречки пред европейската интеграция на Сърбия.