Сребърният фонд не е редно да се харчи по начина, по който възнамерява да прави това правителството на Бойко Борисов – до 30% от него да бъдат вложени в български държавни ценни книжа и закупуване на акции. Това ще доведе до неравнопоставено третиране на инвестиционни инструменти, нарушаване на конкуренцията и пазарния механизъм, ще породи конфликт на интереси.
Това е становището на Европейската Централна банка (ЕЦБ), което почти съвпада с позицията на БНБ и представителите на опозиционните партии в България.
Според ЕЦБ с изваждането на парите от Сребърния фонд от фискалния резерв поставя на изпитания финансовата стабилност на държавата.
Становището на ЕЦБ е изготвено на 13 април в отговор на запитване на Министерството на финансите от 12 март и е публикувано на страницата на европейската банка. С него разполагат основните български институции, които досега не са го коментирали.
Така ЕЦБ се присъедини към критичните мнения към проекта "Дянков", като правителството и специално вицепремиерът Симеон Дянков все повече се оказват единствените му поддръжници.
Аргументите на ЕЦБ против предложенията за промени в закона за Сребърния фонд се доближават силно до аргументите, с които Българската народна банка (БНБ) отхвърли проекта преди месец.
Критичното мнение на БНБ бе посрещнато с полумълчание от страна на финансовия министър, а в публичното пространство бяха тиражирани коментари от сорта, че основните финансови институции в страната не трябва да се карат, защото е "лош сигнал навън". Бяха потърсени обяснения за позицията на БНБ и в "лични отношения между Дянков и председателя на банката Иван Искров".