Само в София уличните кучета са над 9000. Печели се от издръжка на псе и от осиновяване на наши кучета от чужденци, готови да похарчат крупни суми.
Милиони левове минават през неправителствените организации, които се грижат за бездомните кучета у нас. Чужди фондации дават около 5 до 10 лв. на ден за издръжка на улично животно, защитено от екоактивисти.
Само в София уличните кучета по официални данни са над 9000, пише в. “Телеграф”. В Пловдив те са около 1000. Защитниците им получават средно около 10 000 лева дневно за храна и консумативи, което възлиза над 36 млн. лв. годишно.
Тези средства идват от сродни организации зад граница, които набират дарения за родните помияри. В Англия понастоящем имало такава кампания. Плакати, разлепени по гари и влакове, от местни активисти на “Четири лапи” призовавали дарители да дадат по три паунда за бездомните кучета в България. Инициативата е към края си, събраната сума е внушителна, казали от лондонския офис на организацията.
За българския клон на “Четири лапи” през 2010 г. работели 20 души, шестима са в управленския й състав. Само шефовете през 2010 г. са получили като заплати 103 627 лева, което прави средно 17 271 лева на човек. Финансовите средства, които организацията е смятала да усвои за бъдещ период, достигат внушителната сума от 8 414 000 лева, става ясно от отчета.
Доходна ниша е и съдействието при осиновяването на куче. В страни като Германия и Холандия, ако хората искат да се сдобият с домашен любимец, или си купуват породист за солидна сума, или си набавят улично куче от България и Румъния. До 200 евро са готови те да дадат за нашенско псе, като голяма част от тези средства прибират посредниците от организациите за защита на животните у нас.