ЛАЙФ СТАЙЛ


Пипи, Game of Thrones или Паулу Коелю?

10 9428 23.04.2012
Пипи, Game of Thrones или Паулу Коелю?
мишката или книжката?

...или нещичко за младежкия читателски вкус, ако го има...Всъщност четящите младежи може да не са чак толкова много, но пък са качествени.



Ju_19 SmileSmileSmile

Днес е Световният ден на книгата и авторското право. Празникът се чества по решение на ЮНЕСКО от 1995 година.

Датата 23-ти април е емблематична за литературата и по друг повод, тъй като на този ден, но, разбира се, в различни години са починали Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес.

 

С празнуването на този ден в целия свят ЮНЕСКО се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост чрез авторското право. Особено внимание формацията се отделя на младите хора, като се организират различни инициативи от рода на маратони по четене, конференции и викторини. Целта е младежите да  открият удоволствието от книгите и да допринесат за развитието на човечеството.

 

А въпросът "Четат ли българските деца и младежи?" се превърна направо в екзистенциален през последните години. Няма да открием топлата вода като кажем, че през последните десетилетия интересът към книгите е затихващ. Четат се (ако въобще това се случва) предимно произведенията от задължителната школска литература, при това в най-добрия случай по диагонал. Затова и бисерите по изпити и матури са така многобройни. Бъркат се герои и автори поголовно, Моканина, Гунчо, Лазар Дъбака, Сали Яшар, Борис Морев звучат като наименования на неизвестни планети, а плачевният правопис и пунктуация на подрастващите се обяснява с все по-рядкото съприкосновение с книгите.

 

И все пак, независимо че в последно време младежите предпочитат всевъзможни вампирски саги, или пък поредици от рода на много актуалната напоследък Game of Thrones и пр., доброто старо "Пипи дългото чорапче" продължава да е начело в предпочитанията. Вероятно защото почти всеки четящ започва именно с приключенията на рижата пакостница.

 

По-късно обаче читателските вкусове, ако останат, се развиват във всевъзможни посоки. Затова сред днешните абитуриенти има такива, които са започнали и застинали с Пипи, други, които "консумират" като четиво единствено лъскави дамски списания и чиклити за Беки Б. и прочие мацки, които пилеят време и пари предимно по молове и заведения, а трети обявяват гордо, че Паулу Коелю е най-гениалният автор на всички времена (не че има лошо да четеш Коелю, но би било добре преди него да си минал още един вагон от друга литература). Не липсват естествено и книжните плъхове, за радост на всяка майка или учителка по литература. Малко са, но ги има. Срещала съм ги по книжарските щандове, където много внимателно, но и очевидно компетентно подбират поредната книга (Уви, покупката на книга вече си е направо лукс), виждала съм ги по библиотеки, където се ровят в каталозите и се сещам за един отдавна забравен стих - "Чети! То прави сляпото окато!" Написан е преди доста повече от век, но пък все едно, че се отнася за днешния ден...

 

Честит ви Ден на книгата!


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама