Президентът на България в периода 1990 – 1997 г. и лидер на Балканския политически клуб д-р Желю Желев направи специално изявление по повод на събитията в Армения.
В него се казва: „Като президент на Балканския политически клуб искам да изразя тревогата на неговите членове от неблагоприятното развитие на събитията в Република Армения след проведените на 19 февруари т.г. президентски избори. Нашият клуб по принцип не се меси във вътрешнополитическия живот на страните, с които работи, още по-малко пък би си позволил да заема страната на една или друга политическа сила, която участва в политическите борби. Но когато става дума за масирана фалшификация на изборните резултати, в следствие на което на улицата излизат стотици хиляди хора да протестират и да искат анулиране на изборите, и това става не веднъж, а всекидневно в продължение на седмици; когато управляващите арестуват лидери на опозицията и дори си позволяват да поставят под домашен арест най-силният претендент за президентския пост г-н Тер Петросян; когато те хвърлят срещу мирните демонстрации силите на сигурността да стрелят и убиват хора (убитите според управляващите са осем, според опозицията - 40 души) - това вече поставя под въпрос демократичният ред в страната, разрушава самата демокрация".
Д-р Желев обяснява, че поради тази причина оглавявания от него Клуб не може да бъде безразличен, защото неговите главни цели и приоритети са освен ускореното изграждане на комуникационната инфраструктура на Балканите, опазването на мира сигурността и стабилността; усъвършенстването и развитието на демокрацията по всички континенти на нашата планета.
И още: „Защото демокрацията, която прави нашият свят по-прозрачен, по-предвидим и предсказуем, е най-добрият гарант за сигурността, стабилността и просперитета на съвременното човечество. Поради това към потъпкването на демокрацията където и да било, от когото и да било нямат правото да бъдат безразлични не само политиците и държавниците, но и обикновените граждани".
В заключение на декларацията се казва: „Най-малко пък такова морално право биха могли да си позволят обществените институции от национален, регионален или континентален формат такива като ОССЕ, Съвета на Европа, Европейския съюз и НАТО".
Frognews.bg