БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Световната банка с най-песимистична прогноза за българската икономика

21 7221 13.06.2012
Световната банка с най-песимистична прогноза за българската икономика

Световната банка прогнозира икономическият растеж на България през 2012 година да се срине до 0.6% спрямо 1.7 процента от миналата година.



Докладът на международната финансова институция дава най-песимистичното очакване за развитието на българската икономика.

Министерството на финансите очаква растеж на БВП от 1.7%, БНБ очаква 0.7%, а Международният валутен фонд ревизира прогнозата си на 0.8%. През май Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) остави непроменена прогнозата си, което е за растеж от 1.2 процента.

”Развиващите се страни трябва да се подготвят за дълъг период на нестабилност в световната икономика, като отново съсредоточат вниманието си върху стратегиите за развитие в средносрочна перспектива, както и да се подготвят за влошаване на ситуацията”, се казва в придружаващите документи към доклада на Световната банка, цитирани от БТА.

Световната банка очаква БВП на България през 2013 и 2014 година да се увеличи със 2.5 и 3.3 процента. ”Въпреки икономическия спад в еврозоната през последното тримесечие на 2011 година развиващите се страни от Европа и Централна Азия отчетоха още една година на силен растеж, който достигна 5.6 процента през 2011 година, главно благодарение на изнасящите петрол Русия и Казахстан, Турция и възстановяването в България, Румъния, Украйна и други страни”, се посочва в доклада на Световната банка.

Международната институция прогнозира икономическият растежна на развиващите се страни да се забави до 5.3 на сто тази година, преди да се ускори до 5.9 на сто догодина и до 6 процента през 2014 година.

Растежът в развитите страни също няма да бъде голям - 1.4 процента, 1.9 процента и 2.3 процента съответно през 2012, 2013 и 2014 година. Световната банка очаква БВП на еврозоната да се свие с 0.3 на сто тази година. Банката прогнозира, че световната икономика ще отчете растеж от 2.5 процента, 3 процента и 3.3 процента съответно през 2012, 2013 и 2014 година.

”При рязко  влошаване на ситуацията в Европа всички развиващи се региони ще усетят последиците. Особено уязвими са развиващите се страни от Европа и Централна Азия, тъй като имат тесни търговски и финансови връзки с развитите европейски страни”, се казва в доклада.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама