Повсеместни проверки на животновъди, фермери, преработвателни фирми и търговски вериги започват агенти на ДАНС, НАП и Икономическа полиция. Заповедта е на премиера Бойко Борисов. Тя бе огласена по време на срещата му с представители на животновъдите, преработвателите и големите търговски вериги.
Ще открием откъде идват разликите в цените на млякото и месото и защо животновъдни ферми фалират, а цените в магазините растат, закани се Борисов. В същото време складове на преработватели и търговци били пълни с готова продукция.
Още повече, че изкупната цена на млякото тази година е паднала. Освен това службите ще проверят всички по веригата дали са регистрирани, плащат ли си данъците и таксите редовно. Първите резултати ще бъдат ясно още след две седмици, когато ще има нова среща в Министерски съвет.
Имаше доста емоции и спорове, описа срещата земеделският министър Мирослав Найденов. „Бяха казани доста откровени и дори нелицеприятни неща", заяви пред журналисти той.
На следващата среща, ще стане ясно защо, след като непрекъснато се увеличават субсидиите за сектора, състоянието му е толкова зле. Близо 200 млн. лв. Е наляла държавата като помощ на животновъдите, а резултат няма.
Стана ясно, че търговските вериги натискат преработвателите, преработвателите от своя страна натискат животновъдите, а животновъдите, за да оцелеят - натискат правителството. Това е порочен кръг, от който трябва да се излезе час по-скоро, заявил премиерът на срещата. Затова и ще се извадят на светло всички по веригата, за да се види, къде потъват милиони.
„Това положение не може повече да се търпи", категоричен е земеделският министър. В същото време от търговските вериги се кълняли, че са на загуба от доста време. В същото време фалират животновъди, което не е нормално, при положение, че цените у нас са като в страните с най-висок стандарт в Европа. Мистериозно изглежда на този фон увеличаването на магазините и супермаркетите на големи търговски вериги. Уж губят, а откриват нови обекти, коментират участници в срещата.
Държавата има как да се намеси в тази ситуация, обясни още министър Найденов. За да подпомогне сектора, МЗХ смята субсидията на глава добитък да се плаща по-рано, а от януари следващата година сектор „Животновъдство" да бъде подпомогнат с още 27 млн. лв.
Въвеждат се и драконовски мерки по отношение на контрола върху вноса на млечни и месни суровини.
Средната изкупна цена за литър краве мляко е около 50 ст., а за един килограм сирене са необходими около 5 - 6 литра мляко. По изчисления на специалисти, килограм сирене би трябвало да е в рамките на 4-5 лв. На щандовете в големите вериги обаче цената се движи в диапазон от 8 до 16 лева, което е нелогично.