НОВИНИ


Кошмарът в Хирошима не е забравен

13 10214 06.08.2012
Кошмарът в Хирошима не е забравен
Това останало от града през 1945 г.

Над 50 хиляди души се събраха в Хирошима, за да отбележат 67-годишнината от атомната бомбардировка над града. Загиват над 100 000 човека. Оцелели, роднини на жертвите, официални лица и чуждестранни делегации участваха на годишната церемония пред Мемориала в Хирошима, наричан още Парк на мира.


Американският бомбардировач "Б-29 Инола Гей" хвърли атомната бомба на 6 август 1945 над западния японски град и за няколко минути отне живота на над 100 000 души в края на Втората световна война.

В 8:16 часа местно време, когато е и взривена бомбата, всичко замръкна в гробна тишина.

Сензационно във възпоменателния ритуал присъства и 55-годишният Клифтън Труман Даниел, внук на бившия президент Хари Труман, който даде нареждания за бомбардирането на Хирошима и  Нагазаки.

Във връзка с това днешният ден е определен като Световен ден на борба за забрана на ядреното оръжие, както и Ден на Хирошима. Той се чества по решение на Световния съвет на мира.

Винаги свежи цветя пред паметника на загиналите...

 

На 6 август 1945, в 8 часа и 16 минути, над Хирошима избухва първата атомна бомба, употребена срещу мирно население. Взривът е еквивалентен на 12 500 тона тринитротолуол (12.5 килотона ТНТ). Непосредствено от взрива загиват около 100 000 души, жертвите до края на 1945 са около 140 000, още пет години по-късно броят им надхвърля 200 000 души.

Бомбата е от обогатен уран-235. Това е първият взрив на уранова бомба.

 

Все още не е съвсем ясна причината за заповедта на Труман да бъдат пуснати ядрените бомби в Япония. Американски ветерани от войната признават, че когато узнали за ядрения удар срещу хирошима, започнали да скандират: „Това им е за Пърл Харбър!”. Известно е, че голяма част от японските военни кораби, които удариха американския флот в Пърл Харбър наистина са отплавали от Хирошима. Още една причина за ядрения удар е и фактът, че от Хирошима са голяма част от камикадзетата, воювали срещу американската армия през Втората световна война.

Друг мотив за бомбандировката е САЩ да покаже своето военно превъзходство над Съветския съюз. Известно е, че още на следващия ден след трагедията в Хирошима Сталин извикал в кабинета си Лаврентий Берия и му заповядал да оглави съветската ядрена програма.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама