Изданието "Ню Йорк таймс" посвети статия на столицата ни, в която разказва как човек може да прекара 36 часа неусетно, омагьосан от колорита на културата, историята и нравите ни.
Това, което определено прави впечатление на чужденците у нас, на първо място е контрастът на панелените блокове, които ги посрещат на входа на София от летището, с жълтите павета.
На второ място идва мешаната скара. Кебапчетата, наденичките и платата са спечелили комплименти от авторката на статията Кристин Аджудуа. Освен това тя не пропуска да спомене и две от супите, които българите наистина консумираме доста често – таратор и шкембе чорба.
Виното и разнообразието ни от чайове също са включени. Дадени са цени и места, на които всеки може да отпие глътка българско ароматно вино или горещ чай.
В статията на "Ню Йорк таймс" намират място редица културни забележителности, сред които Националния дворец на културата и Музея на социалистическото изкуство, в който чужденците могат да видят черно-бели снимки с пропагандни текстове, както и да си купят шапки и тениски от магазина за сувенири.
Хорото също е включено с думите: "Искате да станете господари на стъпките? Запишете се в групата за 6 лева на урок".
Интерес буди и Мостът на влюбените, по който хората могат да разглеждат различни изложби, докато се разхождат.
На Женския пазар пък си личи, че авторката е преживяла истинско приключение.
В статията тя описва как българските "бабушки" продават всичко – от картофи до баници на сергии, които нямат ред, а са разпръснати хаотично още от 1909 г., та чак до сега.
Интересното, а и хубаво на фона на всички суперлативи за колорита, сблъсъка на култури, истории и епохи, е, че столицата ни не отнася почти никакви критики. Явно екипът на "Ню Йорк таймс" е бил в настроение...
Нито за неуредица, нито за мръсотия, нито за отношение към чужденците. Те някак избледняват на фона на останалото... Или поне за 36 часа.