Това е първото по рода си признание на български архиерей. Според владиката, богослужебната дейност на Българската православна църква е била ограничавана по време на режима.
За Българската православна църква 9 септември не е щастлива дата, заяви по БНР Варненският и Великопреславски митрополит Кирил.
Атеизмът е най-тежкото наследство от продължилото 45 години управление на БКП, смята митрополит Кирил. Според него, трябва да бъдат открити повече сведения за загиналите вярващи и свещенослужители, изповядвали вярата си след 9 септември: "Това е едно историческо събитие, но ако го погледнем в духовния смисъл, разбира се, води след себе си, за съжаление, тези атеистични изяви, които, слава на Бога, не бяха толкова атеистични в България, все пак, трябва да кажем, както в Русия, където са разрушавали, даже и в Румъния. Само в Букурещ, аз зная, 300 храма са били разрушени от Чаушеску, в това число и българския храм. Независимо от това мнозина бяха пострадали, и особено духовността. Затова оттам започна и загубата на Светия дух".
На въпрос на „Хоризонт”, дали приема факта, че след Девети септември 1944 година Българската православна църква е била поставена под контрола на комунистическата власт у нас, митрополит Кирил каза:
"Не бих казал под контрол. Аз категорично отричам това, защото те са извършвали своето служение. В храмовете църквата не е била ограничавана, а беше забранено да се извършват богослужения, литийни шествия, изобщо даже и погребения извън храма в гробищата. Дейността просто беше ограничена."