През последните 3 г. замразихме пенсиите и заплатите в публичния сектор. Догодина обаче ще увеличим пенсиите с 8, а заплатите - с 20 процента. Това заявява президентът Росен Плевнелиев в интервю за австрийския в. “Дер Щандарт”, съобщи Дойче веле.
Президентът подчертава несъгласието си с онези, които тълкуват увеличаването на доходите като предизборен ход. “Финансовата ни стабилност ни позволява да увеличим пенсиите и заплатите”, твърди Плевнелиев.
На въпроса къде е сбъркала България, за да е все още най-бедната страна в ЕС, Плевнелиев отговаря: “За разлика от всички останали - старите и новите страни членки (на ЕС), България преживя през последните 20 г. цели два държавни банкрута: през 1990 и 1996 г. Да не забравяме и югоембаргото, което така силно засегна икономиката на България. Освен това ние извършихме най-лошата приватизация в цяла Европа - активи за 30 млрд. евро продадохме само за 3 млрд.” Последиците от това са осезаеми и днес, подчертава Плевнелиев. И добавя: “Едва през последните 10 г. нещата потръгнаха малко - поучихме се от банковата криза през 1997 г. и днес можем да се похвалим със стабилен банков сектор и с най-високата ликвидност в цяла Европа”, казва Плевнелиев.
Много експерти обаче не са убедени, че България има далновидна икономическа политика. Те се аргументират с това, че страната продължава да произвежда най-ниския БВП в целия ЕС и най-ниските обществени разходи като дял от БВП, пише "Труд".
Точно в това обаче Плевнелиев вижда шанса на България: “Вярно е, че България има много нисък БВП - 44% от средния за страните в ЕС, но преди 10 г. той съставляваше едва 28% от европейския. Същевременно имаме най-ниските данъци в ЕС и харчим само 36% от БВП за финансиране на държавните разходи.”
Той отхвърля критиките заради липсата на прозрачен механизъм при избора на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Според Плевнелиев изслушването на кандидатите в парламента представлява напълно нов подход, прилаган в малко страни в Европа. “Това осигурява 100-процентова прозрачност”, твърди президентът. Той смята за адекватни критиките на ЕК към българската съдебна система. “До края на 2013 г. ще си напишем домашното”, уверява Плевнелиев в края на интервюто.