До 15 октомври всеки у нас ще има онлайн здравно досие, в което лекарите ще вписват резултати от клинични и лабораторни изследвания, ще се качват рентгенови снимки и други образни изследвания, лекарствата и терапията, която е предписана.
Всеки пациент ще получи персонален код, с помощта на който ще отваря досието си и от домашния си компютър, обяви пред "Стандарт" шефът на здравната каса д-р Пламен Цеков.
Докторите ще влизат в личната база данни само с разрешението на пациента. След като запишат медицинската информация и затворят досието, белите престилки няма да могат да променят заложената информация.
Досието ще дава възможност и за контрол на качеството на медицинските услуги, обясни д-р Цеков. Така вече ще може да се проследи във времето кой от лекуващите лекари е сбъркал диагноза.
В началото в здравния фейсбук ще пишат само лекари и клиники, които имат договор с НЗОК. На по-късен етап и медиците, които преглеждат на частно, ще бъдат задължени да попълват данни за болните.
Пациентските досиета са с висока степен на защита, увери д-р Цеков. Базата данни ще се събира на специален софтуер в касата и IT специалистите ще получават сигнали в случай, че има нерегламентиран достъп в личното здравно досие.
Догодина ще стартират и електронните здравни рецепти, които ще дават информация какви лекарства предписват и отпускат лекарите и фармацевтите в реално време. Още с въвеждането на онлайн рецепти в други страни на ЕС количеството на изписваните медикаменти е спаднало с 10%.