През септември безработицата е била 10,6%; разликата между данните на кабинета и тези на „Евростат” се обяснявала с методиката на измерване.
Има достатъчно пари по програмите за заетост и бизнесът трябва да се възползва от тях, като вместо да съкращава, трябва да наема работници, каза по БТВ Тотю Младенов.
В момента държавата се явява един от най-големите работодатели. Над 50 хил. души работят по програмите за повишаване на заетостта в малките населени места. През септември безработицата е била 10,6%, което се равнява на 349 хил. души, което е с 0,1% по-малко от август, обясни Т. Младенов. Разликата между данните на кабинета и тези на „Евростат”, откъдето оповестиха с близо 2% по-висок показател, се обяснявала с методиката на измерване. Статистическата служба на ЕС отчитала безработицата с анкетни карти, а правителството брояло безработните от бюрата по труда.
Скокът на пенсиите от 1 април 2013 г. станал възможен, благодарение на сериозните реформи в пенсионната система през 2010–2011 г. Заради икономическата криза обаче увеличението нямало как да стане от 1 януари. Ръстът ще обхване всички пенсии, като за 85% от тях той ще е 9,8%, което трябва да компенсира инфлацията от юли 2009 г. насам.
Увеличението нямало да покачи дефицита в НОИ, който е милиард и 900 млн. лв. Малка част от приходите щяла да дойде от работещите. Основната част - от по-ефективна събираемост, по-добра заетост, по-високи доходи.
Таванът на пенсиите също се увеличава от 700 на 770 лева. От 1 април догодина минималната пенсия за осигурителен стаж става 150 лева.