Искам да чуя повече аргументи в Парламента, защото въпросът заслужава сериозен дебат. С тези думи президентът Росен Плевнелиев коментира предложените от правителството промени в Закона за данъка върху доходите на физическите лица, които предвиждат лихвите по депозитите в банки на физически лица да бъдат облагани с 10-процентна данъчна ставка.
„Считам, че сравнително изненадващо се появи тази идея, но очаквам и съм сигурен, че тепърва предстоят качествени дебати в Парламента с цифри и с факти, а не с политическо противопоставяне", заяви държавният глава, помолен за коментар от журналисти.
Целта на правителството е да раздвижи потреблението. Но как да стане това, когато хората си държат парите в банките и получават едни лихви. Така президентът Росен Плевнелиев обоснова идеята на кабинета за данъка върху лихвите по депозитите.
Двигателите на икономиката са три - единият е потребление, другият е износ и третият е инвестиции. Поради това, че в света няма лесни пари, инвестициите са не на тези нива, които бихме искали да имаме. Същевременно и темата с износа в момента покрай забавянето Китай, Бразилия и световната икономика, също е в друга ситуация спрямо 2009 и 2010 г. Затова правителството се фокусира върху потреблението, обясни държавният глава.
За разлика от коментара на Плевнелиев, вицепрезидентът Маргарита Попова заяви пред журналисти в Пловдив, че въвеждането на 10-процентовия данък върху лихвите на депозитите няма да има голям ефект и в чисто човешки план данъкът не е необходим.
„Трябва да се погледнат добре икономическите и финансови обосновки за тази промяна," заяви Попова. „Не е нужно да се товарят допълнително хората и да се нарушава тяхното спокойствие." Според Попова хората ще намерят начин да избегнат новия данък и резултатът от него ще е минимален.