Собствениците на такива балкони и тераси не е необходимо да си изваждат удостоверения за търпимост. Те нито дължат такси, нито пък ще им бъдат налагани глоби.
Остъклените до 31 март 2001 г. балкони няма да бъдат премахвани, собствениците им не дължат такси и глоби. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за Агенция „Фокус”.
С последните промени в Закона за устройството на територията се удължи периодът на търпимост от 1987 г. до 2001 г. Съгласно тези промени остъклените до 31.03.2001 г. балкони вече са търпими строежи и не е необходимо нито да се декларират, нито да се предприемат стъпки по тяхното узаконяване. Тези балкони не подлежат на премахване. Собствениците на такива балкони и тераси не е необходимо да си изваждат удостоверения за търпимост. Трябва да е ясно, че те нито дължат такси, нито пък ще им бъдат налагани глоби, каза министър Павлова. По думите й - по отношение на незаконно остъклените в периода след 31.03.2001г. до 25.07.2003г. балкони, следва да се има предвид, че с разпоредбите на новия §127 от променения ЗУТ е предвидена възможност те да бъдат заявени за узаконяване. За издаване на Актове за узаконяване се дължи такса за извършване на административна услуга от общинската (районна) администрация, определена с Наредба на съответния общински съвет.
Само по отношение на сградите е валидно изискването да имат Акт за търпимост, когато собствениците искат да я продават или предоставят на наследници. Производството по узаконяването започва по заявление от собственика до главните архитекти на съответната общинска (районна) администрация, в едногодишен срок от влизане в сила на този закон. За издаване на Акта за узаконяване на строежите от шеста категория, каквито са и остъклените балкони, не е необходимо изготвяне на инвестиционен проект – заснемане за узаконяване.