"Набуко" е стартирал процедурата за одобрение на Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за трасето през територията на България. Това се казва в прессъобщение на сайта на "Набуко Газ Пайплайн България" ЕООД.
Документите са били внесени официално в Министерството на околната среда и водите на 31 октомври. Българската част от газопровода е 422 км.
По-рано "Набуко" обяви приключването на процедурата по одобрение на ОВОС за трасето през Унгария, с което получи последните 4 разрешителни през юни.
Райнхард Мичек, управляващ директор на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл", казва: "Проектът "Набуко" в България е в много напреднала фаза и ние поздравяваме местния екип с приключването на следващата стъпка в развитието му.
"Набуко" плътно се придържа към най-добрите практики и правила в национален и международен план и е изцяло отдаден да работи за постигането на взаимна удовлетвореност сред всички заинтересовани страни в държавите, през които преминава."
Очакваме и занапред да продължим отличното сътрудничество с властите, заявява Марий Косев, управляващ директор на фирмата на "Набуко" за България. "Ще се съобразим с техните бележки и съвети и ще работим с обществеността и различните заинтересовани страни в процеса по одобрение на ОВОС", подчертава той.
Марий Косев припомня, че газопроводът спомага за диверсификацията на енергийните доставки и свободата на избор за българските потребители, че той ще създаде освен това стотици работни места в България, ще донесе 1 млрд. евро в инвестиции и данъци и ще създаде нови възможности за бизнеса.
С внасянето на доклада по ОВОС се поставя началото на процеса по оценката за въздействието на проекта върху околната среда в България. След консултации "Набуко" ще включи всички бележки на българските власти, произтичащи от официалния преглед на доклада.
Следващата стъпка е предоставянето на обществен достъп до доклада и провеждането на консултации по самото трасе, след което документацията ще бъде върната на властите за окончателно одобрение.
"Набуко" е най-напредналият проект в т. нар. Южен газов коридор. Той трябва да свърже газопроводи от Каспийския регион и Близкия Изток с над 500 млн. потенциални потребители в Европа.