Актовете за шофьорите трябва да бъдат премахнати и за повечето нарушения да се пишат само фишове.
В момента доста често шофьорите, спрени от катаджия за някакво нарушение на пътя, чуват въпроса: "Какво ще правим сега? Акт ли да пиша, или фиш?", пише 24 часа. След това започва пазарлък, защото водачите предпочитат да се отърват само с фиш, при който не се отнемат контролни точки от талона. "С отпадането на актовете ще може да се изкорени една доста голяма корупционна среда.
Добре е актовете да останат само за нарушенията, които имат някаква правна сложност като употреба на алкохол, наркотици или причиняване на катастрофа. За останалите те трябва да отпаднат", категоричен е шефът на Пътна полиция Антон Антонов.
Това обаче може да стане факт едва след като се приемат промени в Закона за движение по пътищата. "Ако законодателят реши да се премахне границата между акта и фиша, която в момента е 50 лв., то тогава ще може нарушенията да се наказват само с фишове", обясниха експертите.
В момента с решение на съда санкциите, които са над 10 лв., могат да се обжалват, включително и фишът. Именно за това ограничението от 50 лв. е абсолютно излишно, коментираха още специалистите. Преди години този предел е бил приет, за да се ограничи обжалването, но впоследствие това се е променило и е отпаднало. При сегашното положение хората имат три дни, за да обжалват решението на контролния орган, след това пък КАТ мисли един месец каква да е санкцията, защото в закона тя не е фиксирана, а варира от-до.