Учени в Унгария откриха останки от древно морско чудовище. То е обитавало земята преди 84 милиона години (в края на периода Креда).
То е живяло в сладки води, съобщава списанието National Geographic. Изследователите са нарекли откритието си Панониязавър (Pannoniasaurus).
Наскоро откритото създание принадлежи към семейството на древните водни влечуги, известни като мозазаври (mosasaurs). Те са приличали на кръстоска между крокодил и кит. При тези същества са липсвали характерните за плезиозаврите дълги вратове. Поради тази характерна особеност се счита, че и чудовището от Лох Нес попада към това животинско семейство.
Фосилите на морското чудовище са открити сред отпадъците на сметището на въглищна мина в Западна Унгария. Сред останките може да бъдат различени няколко панониязавъра, чиято дължина варира между 1 и 3 метра. Според учените най-голяма находка представляват откритите останки от млади чудовища. Те допълват, че цялостното открие е изненадващо, тъй като до момента се смяташе, че мозазаврите са живели в солена вода.
Мястото, на което са намерени останките, показва, че панониязавърът е живял изцяло в сладка вода. За разлика от тях някои акули например предпочитат да живеят в морето и само понякога се преместват в сладки води. Панониязавърът според учените е бил на най-високото място в екосистемата на тази част от земята. Неговите малки, остри зъби предполагат, че той се е хранил основно с риба и може би - със земноводни и гущери.