На 8 януари отбелязваме Бабинден - един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали.
Бабинден е древен празник, запазен до наши дни от езически времена. На него се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.
Още преди изгрев слънце майките с деца на възраст от 1 до 3 години отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите - да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец.
На този ден всички жени ходят на вечеря при бабата-акушерка. Всяка носи вино, ракия, варена кокошка и обредни хлябове и на входа на къщата целува ръката на домакинята. На софрата мъже не се допускат, но в един момент те идват в дома на старата жена, облечени като бикове с рога с предварително приготвена количка, вземат бабата, избутат я в количката и я отвеждат до реката, където я къпят във водата. Този ритуал за къпане се прави, за да е жива и здрава бабата през новата година.
Празникът завършва вечерта със забавления и танци на площада.
По стар стил Бабинден се отбелязва на 21 януари. От 1951 г. тази дата е обявена за ден на родилната помощ.