Днес Евросъюзът е концентриран върху изработването на обща конституция, укрепване на еврото и надделяване над евроскептицизма, защото 44% от гражданите му смятат, че животът им се е влошил, откакто са станали членове на ЕС.
На днешния ден през 1958 г. в Страсбург се открива първото заседание на Европейския парламент.
Европейският парламент е институция на Европейския съюз. Състои се от 785 депутати, представители на страните-членки, избрани чрез преки избори. Мандатът на Европейски парламент е 5 години. Първоначално възниква като Парламентарна асамблея на Европейската общност (1952 г.). През януари 1973 г. страните от 6 стават 9, а депутатите – 198. През юни 1979 г. се провеждат първите всеобщи, преки избори за Европейски парламент. Вторите са през юни 1984 г., следващите – през юни 1989 г. и юни 1994 г. През 1986 г. Европейския парламент и правителствата на страните членки подписват Единен европейски акт. Той въвежда реално законодателно сътрудничество между Европейски парламент и Съвета на Европейската общност.
Сега, една седмица преди срещата на върха на ЕС в Берлин председателят на ЕК призова лидерите на европейските страни и правителства да отворят пътя към прокарване на една обща конституция. Тя трябва да бъде приета без големи съкращения или промени в заглавието, смята Барозу. Според него промените в текста трябва да бъдат възможно най-малко и новият проект да бъде възможно на-близък по смисъл до настоящия текст на конституцията, която французите и холандците отхвърлиха. Идеята за европейска конституция е чудесна, смята председателят на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозу.
В Европейския съюз обаче настъпват проблеми, докато наближава 50-ят му рожден ден, посочва ново проучване, цитирано от “Файненшъл таймс”. Според данните 44% от гражданите смятат, че животът се е влошил, откакто тяхната страна се е присъединила към организацията. Най-негативно за бъдещето на европейската конституция се изказват британците – 48%.