НОВИНИ


Данъчните стават полицаи, предлага Дянков

36 5759 13.01.2013
Данъчните стават полицаи, предлага Дянков
Министър Симеон Дянков

Данъчните да имат правомощия на полицаи. Това предлага финансовото министерство с промени в Данъчно-осигурителния процесуален и Наказателно-процесуалния кодекс.



Според проекта, публикуван в сайта на ведомството, служителите на Националната агенция по приходите (НАП) ще могат да провеждат разпити, огледи, претърсвания и изземвания.

Тези действия са необходими с оглед "нормалното осъществяване от органите по приходите на възложената им от закона функция по извършване на ревизии и проверки", твърдят от министелството на Симеон Дянков.

С цел да се гарантират правата на задължените лица, данъчното разследване ще може да се упражнява, само ако се възпрепятства или пречи на провеждането на производствата по установяване на данъчни и осигурителни задължения или са налице данни за укриване на факти и обстоятелства от значение за производствата, посочват още от МФ.

Събраните от органите по приходите на НАП доказателства ще могат да се използват при разследване на престъпления, свързани с данъчни измами, изпиране на пари и подкуп на местни и чуждестранни длъжностни лица, които оказват изключително негативно отражение както върху държавния бюджет, така и върху обществото и икономиката като цяло.

Според данъчни експерти и юристи обаче в проекта са допуснати сериозни пропуски, което на практика ще обезсмисли новите функции на данъчните.

Според адвоката Петър Илиев няма пълна гаранция за това, че данъчните няма да злоупотребяват с новите си функции.

"Известен факт е, че нито едно крупно данъчно или осигурително престъпление не може да се извърши, без да има данъчен чадър. Как тогава служителят да разследва своя колега? За да могат да осъществяват своите правомощия безпристрастно, те трябва да бъдат на пряко подчинение на министъра на финансите", коментира адвокат Илиев пред Нова телевизия. Според него друг пропуск е, че разследващите данъчни не могат да разчитат на специални разузнавателни средства.

Банковата тайна също ще продължи да създава сериозни проблеми, когато се иска информация. "Банката отговаря бавно и освен това банките в България имат практика, когато получат такива писма, автоматично да уведомяват клиентите си, а първата работа на клиента, когато се чувства застрашен е да опразни банковата сметка", смята Петър Илиев.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама