България разполага с море от електроенергия. Дори електроенергията от АЕЦ „Белене” да струва два пъти по-евтино, тя не е необходима за вашата икономика.
Това каза Булат Нигматулин, бивш зам.-министър на ядрената енергетика в Русия, на заседанието на Временната парламентарна анкетна комисия по „Белене”, предава „Фокус”.
„Не виждаме консуматори, които да потребяват тази електроенергия”, заяви специалистът. Цената, която ще бъде достигната, е до 14 евроцента за следващите 20 години. Тази цена прави електроенергията от „Белене” непродаваема. „Минималното ниво на лихвите е 4 процента. Става дума за сложна лихва в рамките на период от 15-20 години, отново се стига до суми 1,5-2 милиарда евро, които допълнително се натрупват към тези 10 милиарда евро”, каза още Булат Нигматулин във връзка с цената на проекта АЕЦ „Белене”.
„В турската електроцентрала се строят четири енергоблока. Там е заложена възвращаемостта на инвестицията. Предвижда се цена на електроенергията на ниво 12 американски цента. Там се предвижда и горно ниво на цената, което е 15 американски цента. Ситуацията е симетрична с проекта „Белене”, но за разлика от България, там има недостиг на енергия”, добави Булат Нигматулин.
Примерната цена за удължаване на срока на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй” е от порядъка на 300 милиона евро за следващите 20 години експлоатация, каза още Нигматулин. По думите му най-големите емисии от парникови газове се излъчват от въглищните ТЕЦ-ове, a почти 60% от парниковите газове са от САЩ и Китай.
„Ефектът от работата на ТЕЦ-овете и емисиите в България и Русия, където не са толкова много, е минимален. Нашите народи ще могат да преживеят емисиите, които се отделят от ТЕЦ-овете”, добави той.