Лидерът на РЗС Яне Янев е приготвил 35 тома за главния прокурор Сотир Цацаров, с които ще доказва енергийни злоупотреби. Една от тях, е че НЕК е имала възможност да извършва търговия с електричество, но е преотстъпила това право на швейцарска фирма.
С преотстъпването България е загубила 90 млн. лв. за периода 2004 -2007 година, заяви Яне Янев пред Нова телевизия, но загубите са много по-големи, тъй като тази практика е продължила и в следващите – 2007 г., 2008 г., 2009 г. ”Повече от ясно е, че тази фирма е получавала в пъти по-евтино от пазарната цена”, смята депутатът. По негово убеждение тръжните процедури са били фиктивни. “Имало е европейски фирми, които не са знаели, че са участвали в този търг”, категоричен е Янев.
Освен това има и други крупни нарушения, които са свързани с продажбата на 8 милиарда киловатчаса електроенергия, която е на обща стойност над 380 милиона евро, разясни още Янев. „И това е установено от експертиза от трима от най-добрите вещи лица, двама от тях преподаватели в Техническия университет, които цял живот се занимават. И тази експертиза е хвърлена на трупчета в някой склад в прокуратурата”, смята Янев.
НЕК е 100 % държавно дружество, което е било ощетявано от Милко Ковачев, Мирослав Севлиевски, Румен Овчаров, Трайчо Трайков. За да се случи това, е било оказвано въздействие на прокуратурата чрез заплашване или пък тя самата е участвала в далаверите, предполага лидерът на РЗС.
Ние няма да искаме среща с представители на ЕРП-тата. Аз ще включа като първа точка от дневния ред тази седмица на нашата комисия изслушване на собствениците и на централните ръководства на монополистите в електроразпределителните дружества, заяви още Янев.
„Тук не става въпрос само за завишаване на сметките, а става въпрос за корупционни практики”, каза още Янев. Той обясни, че за това има факти и би следвало българските данъкоплатци и потребители да са наясно какво се случва с тези електроразпределителни предприятия през последните пет години. Според него клиентите трябва да знаят колко са печалбите, колко от тези пари са инвестирали за тяхната инфраструктура.
„Да, ще ги проверим. И аз възнамерявам още утре да поискам от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол всички договори”, категоричен е той. Не бива тези договори да са тема табу. „Вие виждали ли сте този договор, подписан още по времето на Шулева? Крият го всички правителства. Нека сега да излезе на бял свят.”