Срещата започнала с разговор "на четири очи" между двамата премиери, а след това продължила в разширен състав, в който участвали и министрите на външните работи Попоски и Младенов.
"Идеално" с тези думи премиерът Бойко Борисов отговори на въпроса за начина, по който е преминала срещата му с македонския му колега Никола Груевски, предаде Плюс инфо.
Двете правителства ще генерират положителни послания за европеизацията и стабилизацията на региона. Добросъседските отношения трябва да се надграждат, да има искрен подход и постигане на практични резултати. Република Македония и Република България споделят визията за цялостното интегриране в евроатлантическите структури. За постигането на този процес подкрепата на съседите е от жизненоважно значение.
По време на разговора са дискутирани и темите свързани с Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, както и инициативите от общ интерес. Провеждането на съвместно заседание на двете правителства е от общ интерес и необходимост. Това е възможност за още по-задълбочено сътрудничество в областта на икономиката, енергетиката и инфраструктурата.
Двете страни са постигнали съгласие през следващото тримесечие и за по-дълъг период да се увеличи сътрудничеството и доверието чрез практическата реализация на проекти от областите на образованието, културата, икономиката, евроинтеграцията, здравеопазването, инфраструктурните връзки, енергетиката, транспорта и околната среда.
Двете страни са наблегнали върху факта, че е необходимо увеличаване на икономическото сътрудничество, където има голям потенциал за развитие, увеличаване на търговския обмен и динамика в инвестициите, където инвеститорите от двете страни са добре дошли. За тази цел от значение е Съвместната икономическа комисия за сътрудничество.
Двете страни се фокусират и върху изграждането на проектите от Коридор №8 - железопътната линия и автомагистралата София-Скопие върху партньорски принцип. От огромно значение е трансграничното сътрудничество и ефикасното използване на еврофондовете, чрез практично изпълнение на проектите.
Откриването на нов граничен пункт Клепало между Берово и Струмяни ще подобри жизнения стандарт от двете страни на границата.
Двамата премиери изразиха своето желание за по-нататъшното задълбочаване на сътрудничеството, гласи краят на съобщението, цитирано от БГНЕС.
Точка 5: "имайки предвид географската близост, двете страни ще се стремят да създадат необходимите правни, икономически, финансови и търговски условия за осигуряването на безпрепятствено движение на стоки, услуги и капитали. Страните ще насърчават общите инвестиции и ще гарантират тяхната защита". В последните години обаче в нито един македонски магазин няма стоки българско производство. Опитите за български инвестиции пък се посрещат недобронамерено, а при опит за българско участие в приватизацията на компания в Битоля, българските инвеститори били прогонени със стачка, пише електронното издание МКД.МК.
Точка 11: "двете страни няма да приемат, подтикват, поддържат дейности, насочени против другата страна, които имат неприятелски характер. Що се отнася до т.нар. македонски език, той е определен като език според Конституцията на Р Македония.
Според българската страна тази декларация е добра основа и трябва да се надгражда.