Всички членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) работят в условията на подадени оставки, стана ясно днес.
Шестимата членове на ДКЕВР са депозирали оставката си дни след като назначената за председател на регулатора Юлиана Иванова подаде своята заради скандалната продажба на цигари в неин онлайн магазин. От държавната комисия посочиха, че все още не са получили официален отговор от Министерски съвет за това дали оставките на целия състав на ДКЕВР са приети.
В момента регулаторът се състои от седем члена включително председател. Мандата на всеки изтичаше през лятото на 2015 г.
Членовете и председателя в оставка на енергийния регулатор обаче ще продължат да изпълняват задълженията си до назначаването на нови, обясниха от пресцентъра на ДКЕВР.
Оставката на ДКЕВР се случва по времето, в което ведомството трябва да изготви четири наредби за регулиране на пазара. Текстовете трябва да бъдат приети с постановление на Министерския съвет, който също е в оставка. Ако документите не бъдат приети до средата на март, България може да плаща глоба от 16 хил. евро на ден на Европейския съюз.
На 30 януари правителството освободи Ангел Семерджиев от поста председател на комисията и определи члена на ДКЕВР Андон Роков да ръководи Комисията до избирането на титуляр. До смяната се стигна след забавянето в разработването и приемането на подзаконови административни актове, свързани с Третия енергиен либерализационен пакет, което стана причина Европейската комисия да сезира Съда на ЕС.
В тази връзка Ангел Семерджиев подаде искане за предсрочно прекратяване на мандата си като председател и член на ДКЕВР.