НОВИНИ


Скандал - кой колко хиляди лв. заплата получава

35 8356 11.03.2013
Скандал - кой колко хиляди лв. заплата получава
Лидерът на РЗС Яне Янев

Бурен скандал се разрази тази сутрин между Яне Янев, лидерът на РЗС, и водещите на сутрешния блок на bTV Анна Цолова и Виктор Николаев. Кавгата стигна до взаимни нападки кой каква заплата получава.



Причина за препирнята стана обаждане на Яне Янев в ефир и острата му критика към водещата Анна Цолова относно изказване, че се е опитала да открие приетите на първо четене промени в Закона за публичност на доходите, но не успяла, освен няколко материала, в които се посочва, че целта е да се атакува Кристалина Георгиева.  

„Това е абсолютна глупост", заяви Янев и попита дали Цолова чете само заглавия и гледа ли емисията на bTV, в която промените в закона са били отразени още преди седмица.

Това провокира колегата на Цолова Виктор Николаев да попита Яне Янев дали той е декларирал изцяло получаваните 7000 лв. на месец, след като е сключил договор със себе си във връзка с работата му като депутат.
“Само искахме да ви попитаме – 7000 лева е заплатата ви или получавате 7000 лева над нея?”

“Това, което трябва, аз съм декларирал. И не повтаряйте като папагал едно и също. Няма да получите отговор”, отговори на атаката Яне Янев и на свой ред поиска и журналистите да обявяват доходите си.

„Вие, г-н Виктор Николаев колко пари получавате", извика Янев. „Точно на вас ли пък да обяснявам", отговори журналистът. Цолова смело защити колегата си като каза, че двамата работят в частна фирма и не са задължени да обявяват доходите си, тъй като не получават пари от данъците на хората. „Вие сте модератори на общественото мнение и може да го тласнете в определена посока, затова е необходимо да се знае колко пари получавате", каза Янев.

Промените в Закона за публичност на доходите ще изкарат на светло доходите на ръководителите на едни от най-важните структури, обясни проекта Емил Василев от РЗС. За партията най-важна е групата от сферата на бизнеса, тъй като вече ще трябва да декларират имуществото си шефовете на ЕРП-тата, топлофикационните дружества и водоснабдяването, както и газовите компании. Това са монополи, които действат на държавно регулиран пазар, заяви Василев.

Другата група е от сферата на политиката - евродепутати, еврокомисари и членове на ръководствата на политически партии. Досега длъжни бяха само представените в централната и местна власт, посочи Емил Василев.
Неправителствените организации също трябва да обявят имуществото си, но това ще важи за организациите, които получават държавни средства и работят за обществени цели. Според Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация" обаче именно това не е влязло като текст в закона. Той попита защо промените се внасят на тъмно. Целта е да се отмъсти на протестиращите, смята Кашъмов.

Според председателя на Сметната палата Валери Димитров идеологията на закона е да се проверяват само висшите държавни длъжности, за да се провери кой как влиза и излиза от властта. Поправките обаче променят философията на закона, посочи Димитров. Той попита на какво основание директорите на държавните дружества да не обявяват имуществото си и даде за пример НЕК. Дори Европейската комисия, която проверява изпълнението на Закона за публичност на доходите не са предлагали подобно разширение на обхвата на проверяваните лица.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама