Съдията от Софийския градски съд Румяна Ченалова, която води мегаделото „Октопод", може да бъде привлечена като обвиняема. Това обяви председателят на комисията по "Професионална етика и превенция на корупцията" към Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров.
Срещу Ченалова от две години в Македония се води разследване за извършени действия през 2004 г., когато е била адвокат. От етичната комисия към ВСС са изискали информация за това на какъв етап е производството и са установили, че предстои преценка дали да бъде привлечена като обвиняема или да бъде прекратено производството. Те искат веднага да бъдат уведомявани за всяка постъпваща информация, тъй като, ако се сдобие с обвинение, Ченалова ще бъде отстранена от длъжност, предаде БТВ.
Етичната комисия работи и по друг сигнал срещу нея. Става дума за пълномощно, което се появява изведнъж по делото САПАРД. Според документа Ченалова е била адвокат на един от обвиняемите по делото Лазарина Георгиева, управител на една от фирмите, свързани с измамата.
Името на Ченалова бе свързано и със скандала около Красьо Черния. Тя не отрече познанството си с бизнесмена и призна, че преди години искала от Георгиев да помогне на сина й да си намери работа. С „лобиста” я запознали нейни клиенти, по времето когато тя била адвокат.
Съдия Ченалова ръководи и делото „Соло” срещу Илиян Тодоров. Той бе обвинен за убийството на Васил Александръв и Кирил Въжаров пред дискотека „Соло” през 2009 г. Съдът издаде оправдателна присъда за Илиян Тодоров, което предизвика негодованието на близките на убитите младежи. "Оправдателната присъда не е случайна и спонтанна. Макар да проявяваме емоция и да скърбим с близките, не можем да осъдим някого, просто за да има осъден", заяви след края на делото Румяна Ченалова.
На Ченалова се падна и едно от делата срещу Валентин Димитров - това за валутното престъпление, за което той беше осъден на 5 години затвор от Софийския районен съд.