Няма начин как да бъде разговаряно с всеки човек поотделно. Но това е вид просвещение за хората, които са станали свидетели на случаите на самозапалване. Зам. минстърът на здравеопазването Мирослав Ненков предлага Програма за стабилизиране психичното здраве на обществото.
Темата за хората на ръба е много сериозна, за техните намерения обикновено подозират само близките им. Важно е да се обяснят на хората симптомите на една депресия, коментира пред bTV д-р Ненков. Депресията има много лица - от злоупотребите с алкохола, през човек, който се отплесва по религията, без да е бил религиозен досега, или пък пълната изолация от други хора, каза той. Всяка остра промяна в човека е вид депресивност.
Психичното здраве в България е срамно като ходене до тоалетната, смята зам.-министъра. В моето обкръжение има много хора, които се нуждаят от психична помощ, сподели д-р Мирослав Ненков, но ги е срам да я потърсят.
Районните здравни инспекции, понеже си знаят контингента, ще се заемат с предлагането на психична помощ по райони. Ще се организират лекции, тъй като е невъзможно с всеки поотделно да се разговаря. Защото самозапалванията няма да спрат, вече започнали, каза д-р Ненков.
Ако един акт на самозапалване се показва в детайл, отключва желанието на други хора, които са склонни да го извършват. Според д-р Ненков е важно как се отразява по медиите. Всички детайли, които показват изгорелите дрехи в детайл, откъде и как е взет бензина, с който се е самозапалила жертвата, нещастието на близките и др., носят опасност.