Българското селско стопанство е в кома и има спешна нужда от мерки за неговото съживяване. Подкрепяме позициите на служебния министър на земеделието, не само защото той заговори на нашия език, но и защото за пръв път от много време изпълнителната власт дава сигнал, че чува и разбира хората от реалния сектор.
От ЛИДЕР-НИЕ смятат, че проблемите, поставени от проф. Иван Станков, могат да бъдат решени само чрез реализирането на държавна политика, подчинена на принципа на икономическия патриотизъм. Това е единственият начин да променим ужасяващата статистика - 90 % внос на плодове и зеленчуци дори в активния сезон, критично ниския брой на отглежданите животни (под 600 хил. едър и около милион дребен добитък).
ЛИДЕР-НИЕ предлагат конкретни стъпки за справяне с проблемите:
- Изравняване на европейските плащания за единица площ на българските и европейските земеделски производители.
- Субсидиране на селскостопанските производители да бъде не на база обработваеми площи и брой отглеждани животни, а на база количество и качество на произвежданата продукция.
- Стимулиране на производството на екологична селскостопанска продукция.
- Отмяна на акциза върху горивата за земеделските производители
- Възстановяване на изкупвателните пунктове и коопериране на производителите
- Създаване на Гаранционен фонд в земеделието за подпомагане маките и средни производители да усвояват европейските фондове.
- Комасация на земята - един от механизмите за разрешаване на проблема с обезлюдяването на земята.Създаване на Агенция за земята - посредник при покупко-продажбата на земята, която да спомага комасацията на земята
- Данъчни облекчения за реално коопериране на големите, средните и малките земеделски производители
От ЛИДЕР-НИЕ се надяват, че думите на министъра няма да бъдат само диагноза, а ще се превърнат в управленска стратегия за цялостно развитие на селското стопанство. В момента България има нужда от политически действия, а не от популистки изказвания.