НОВИНИ


2014 се очертава по-тежка и от 2013 година

16 6347 08.04.2013
2014 се очертава по-тежка и от 2013 година
Калин Христов

През 2013 и 2014 година трудностите за икономиката и населението ще останат в пълен размер, като в отделни показатели следващата година ще е по-лоша и от настоящата.



Това става ясно от публикуваната на сайта на финансовото министерство актуализирана двегодишна бюджетна прогноза. През 2013 г. се очаква продължаващ спад на заетите и увеличение в нивото на безработицата. Средното за годината намаление на заетите ще възлезе на 2,4%. През 2014 г. заетостта ще се стабилизира постепенно при слаб средногодишен ръст на заетите от 0,4%, а безработицата ще се свие до 12,8%.

За настоящата година финансовото министерство сочи като потенциален риск намаляване на постъпленията в бюджета от ДДС и данъка върху доходите на физически лица.

На база на анализите на експертите, министър Христов коригира целта за салдото по консолидираната фискална програма за 2013 г. от -1,0% от БВП на -1,3% от БВП, като запазва целите за 2014 и 2015 г., вероятно поради по-дългия период и трудното му прогнозиране.

Въпреки многото призиви да се намали ролята на държавата в преразпределението на бюджета, и през 2013 година тя ще определя къде да отидат 40% от БВП. Ако не се постигне очакваният икономически ръст за периода 2013-2016 година, страната ще се изправи пред сериозни рискове, се казва още в документа на министерството.

Загубите за бюджета при стагнация в страната и през следващите две години ще ограничи възможността за социални плащания дори под нивото на политиката, водена от Симеон Дянков.

Ако петролните цени се качат над сегашното си равнище, това ще доведе до общо поскъпване у нас и държавата ще трябва да увеличи дефицита си, ако иска да подпомага най-бедните си граждани, пише още министърът на финансите.

Продължава да се влошава и демографската структура на населението, което означава по-малко приходи в хазната при повече пенсионери. Очаква се увеличаването на дела на възрастните хора да доведе до забележимо нарастване на бюджетните разходи в дългосрочен период и по-конкретно на разходите за пенсии и здравеопазване, твърди Христов.

Що се отнася до данъците, предвижданията на служебния финансов министър са запазване на 10% данък върху доходите, без необлагаем минимум. Основната надежда да се увеличават приходите от данъци на физически лица е свързана с евентуален ръст на работната заплата през следващите две години, а не с увеличаване на работинте места.

Не се предвижда никакво пипане на ДДС, който остава и най-големият приход в бюджета през следващите години. Не се променят и условията за пенсиониране, въведени по времето на Симеон Дянков, които до 2016 година ще направят необходимата възраст при мъжете на 64 години и 8 месеца и 61 години и осем месеца – за жените.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама