НОВИНИ


Ето ги фотоволтаиците, за които слънце не залязва

63 10474 12.04.2013
Ето ги фотоволтаиците, за които слънце не залязва

За много фотоволтаични фирми слънцегреенето е по 24 часа в денонощието, а за някои денонощието е разтегливо понятие след като стана ясно, че може да варира и до 36 часа.



На заседанието на Обществения съвет към министерството на икономиката от МИЕТ представиха справка за фотоволтаичните фирми, които предлагат слънчева енергия за ЕВН.

Ето и най-фрапиращите случаи:

За Аабакус Солар ЕООД слънцето грее по 26:34 часа на ден, за Анасолар ЕООД - 31 часа, за Вайеберлен Солар Уан ЕООД - 30:58 часа, за Велвол ЕООД - 26:49 часа.

Много слънце има и за ГНСолар ЕООД (31:17), Датцсолар ЕООД (25:09), Елисолар 1 ЕООД (30:13), Мигсолар ЕООД (31:04), Макс Солвет ЕООД (27:45), Пеп Солар ЕООД (26:28), Солар Инвест трейдинг ЕООД (средно по 27 часа на ден за различните й соларни мощности).

При фирма Соларинг 2010 ЕООД отчетът показва 31:09 часа слънце на денонощие, Солмекс ЕООД - 30:58 часа, Сънимекс ЕООД - 31:13 часа, Ценекел Солвет ЕООД - 31:24 часа в денонощие.

В началото на заседанието Гражданската квота към Обществения съвет по енергетика излезе с остра декларация.

„Отказваме да участваме в заседанията на Обществения съвет, ако в него от страна на МИЕТ присъства зам.-министърът Божан Стоянов, посочват гражданите, представлявани от лицата на протестите срещу високите цени на тока. Причината е решението на Комисията по досиетата, която обяви преди дни, че той има досие от бившата ДС", се казва в декларацията.

Протестиращите смятат, че лица обвързани с бившата ДС „не само нямат място в Обществения съвет, а и в изпълнителната власт на България". Те призоваха Стоянов да прояви гражданска доблест и да напусне заемания от него пост.

Гражданската квота настоява още да се каже кои са новите собственици на ЧЕЗ и дали групата ТИМ е сред тях. Те питат още има ли участие Централна Кооперативна банка в приватизацията на миноритарния държавен дял в ЕРП-тата. Същите въпроси те задават и за ЕВН и Енерго-про.

„Очакваме в своята дейност МИЕТ да не използва Обществения съвет като фасаден орган само за повишаване на доверието към институциите и с цел подмяна на гражданските искания, а да работи целенасочено и отговорно за изнасяне на всички факти свързани със състоянието на енергетиката в България, както и за всички възможни и изпълними мерки в рамките на мандата на това правителство за повишаване на контрола, подобряване на цените и условията в сектора", завършва декларацията на протестиращите.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама