У нас липсват традициите да се грижим за общите части. Свикнали сме да правим всичко само за собственото си жилище, от прага навътре, но е време да се обединим, смята министърът на регионалното развитие и благоустройството.
Досега 180 сгради са кандидатствали и одобрени по програмата за енергийна ефективност, обясни по БНТ вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройство Екатерина Захариева. Хората, които санират домовете си, ще живеят много по-добре; няма да се ограничават да живеят в една стая, ще намалят сметките си за парно, ще се създадат работни места за малките и средни строителни фирми, а и ще се живее в по-екологична среда, изреди тя.
В България обаче липсват традициите да се грижим за общите части. Свикнали сме да правим всичко само за собственото си жилище, от прага навътре, но е време да се обединим и да погледнем и към коридорите и прозорците на стълбищата. Трябва да се изолира цялата сграда, за да се получи търсеният ефект. Това е много добра инвестицията в жилището, а и сградата ще бъде много по-красива, заяви Захариева.
От вчера двама енергийни експерти от ЕК са в България и са успели да разговарят с част от енергийните дружества, а от понеделник пристигат представители на Световната банка. Когато си дълго време в системата, спираш да виждаш нейните недостатъци и понякога е хубаво да има един безпристрастен поглед от вън, обясни присъствието им министърът.