Така започва книгата Модели на интеграция на българите в Средна Европа, която е новото научно издание на ИК “Мултипринт” с автор Снежана Йовева-Димитрова.
Тя е специалист по политиките за българите в чужбина и зад гърба си има вече три научни сборника в съавторство, посветени на сънародиците ни в Словакия и Австрия. Подобно съпоставително изследване на интеграционните политики досега не е правено, затова авторката го приема като предизвикателство, за да напише книгата си. В нея се анализират процесите на съхранение на българската идентичност, както и моделите за адаптиране в чужда среда.
Проектът на Снежана Йовева за книгата и популяризирането на темата за интеграцията като европейско право на всеки гражданин е в по-широк план - тя е получила подкрепа от Фондация Българска Памет (която е единствената българска организация, последователно работеща за евроинтеграцията на младите ни сънародници от диаспората) и лично от д-р Милен Врабевски, член на Глобалната инициатива на Бил Клинтън, от Фондация “Европейски институт”, която е българската организация член на Европейски граждански форум – водеща организация в инициативата на Алианса за европейска година на гражданите 2013 и със съдействието на г-жа Мария Габриел, български евродепутат, за която темата за правата на човека и интеграцията са важни. По тях тя активно работи както в ЕП, така и в рамките на инициативите за Годината на гражданите през 2013.
Изключително любопитен е и текстът на доц. д-р Анна Кръстева от НБУ, публикуван в книгата на Снежана Йовева, в който не само се прави анализ на написаното, но се задават и перспективи и отправни точки за размисъл, защото интеграцията е двупосочен процес, който изисква взаимност и солидарност.
Представянето на книгата в София е на 22 април, предстои презентирането й и сред сънародниците ни в Братислава - 26 април, Български културен институт и на 29 април в Дом Витгенщайн във Виена.