Не съм враг на българите, а на емиграцията. България попадна в центъра на антиимигрантския дискурс във Великобритания, извади лош късмет.
Това заяви пред bTV британският националист Найджъл Фараж, станал известен с негативната си реторика срещу българските и румънските граждани преди отварянето на пазара на труда на ЕС за тях от 2014 г. Водещата на "Тази събота" Лора Крумова нападна великобританския политик Найджъл Фарадж, че изглежда като еничар, тъй като е емигрант на Острова, но напада чужденците там. Водещата притисна британския политик да признае, че семейството му е на протестанти, преследвани във Франция, които Англия е прегърнала.
„Късметът изневери на вас, защото се присъединихте с последната вълна. Ако бяхте влезли в ЕС заедно с Полша, никой нямаше да ви обърне внимание", призна лидерът на Партията на независимостта във Великобритания в опит да обясни, че няма тенденциозно отношение към българите.
„Ако съм млад, умен, трудолюбив и амбициозен българин, догодина бих отишъл във Великобритания, където минималната ми заплата ще бъде 10 пъти по-голяма. Не обвинявам никого за това", посочи Фараж. Според него политиката на безусловно отворените граници е лоша, затова трябва да бъдат въведени разрешения за работа на имигранти след 2014 г.
Британският политик отрече говоренето срещу имигрантите да е част от предизборната кампания на партията му. „Говоря това от 2003 г. Когато започнах да насочвам вниманието към това, всички подценяваха проблема", обясни още Фараж.
Той коментира и клип на партията си, в която заплашва гражданите на Острова, че от 1 януари догодина предстои 29 милиона българи и румънци да се възползват от социалната система на Великобритания, въпреки че общият брой на населенията на двете държави едва ли достига това число. „Не смятам, че всички ще дойдат, но е факт, че вратата е отворена за всички", заяви Найджъл Фараж.
Той призна, че няма нищо против имиграцията на квалифицирани кадри, които да работят съвестно и да плащат данъците си редовно. „България обаче също ще загуби, ако те дойдат във Великобритания", каза още Фараж.
„Британската независима партия вярва, че трябва да спрем вратите за отворена имиграция в ЕС. Ние сме създали социална система, от която да се възползват нашите граждани, а не милиони хора от целия свят", коментира още той.
Според него във Великобритания може да се очаква приток от между 300 000 и 400 000 българи и румънци за 5 години след 2014 г. „В същото време в страната има около един милион младежи на 18-20-годишна възраст, които нямат работа", изтъкна британският националист. „Имиграцията е добра за богатите, но за средностатистическото работническо семейство има лоши последствия", смята Фараж.
Лидерът на Партията на независимостта потвърди желанието на формацията Великобритания да напусне ЕС. „Не можеш да си демократична държава, която да се самоуправлява, и да си едновременно член на ЕС", заяви политикът.
Според него, ако Лондон направи тази стъпка, тя ще бъде продиктувана от разочарованието на британците от отворените граници, а освен това ще провокира и други държави да излязат от Съюза.
„За България това е различно заради комунистическото й минало", констатира още Найджъл Фараж.