Двете държави са отрицателен пример, Евросъюзът допусна голяма немарливост при приемането им и това не бива да се повтаря с другите страни - кандидатки от Балканите, твърди Норберт Валтер, старши икономист на Дойче банк.
Инфраструктурата на България и Румъния не може да се сравнява с тази на Словения и Хърватия. България и Румъния не могат да бъдат примери във всяко едно отношение, те даже са пример, който не трябва да се повтаря, смята Валтер. Един от най- известните анализатори на Дойче банк твърди, че "Европейският съюз ще направи добре, ако заяви решително, че няма да допуска корупция, ако акцентира непрекъснато върху тази част от европейското законодателство и покаже, че няма да повтори още веднъж немърливостта, която беше допусната от части спрямо България и Румъния." Норберт Валтер хвърля светлина и по въпроса какво би спечелил ЕС, ако приеме и страните от Западните Балкани - "Това, което тези страни могат да предложат на ЕС е свързано най- вече с географското им местоположение като транзитен път в Европа. Ако се мисли за членство на Турция в Европейския съюз, трябва да се хвърли мост и към останалите балкански страни."
Шефът в най- голямата немска банка е убеден, че ако в съседна Сърбия например действат правилата на Европейския съюз и инвеститорите имат определена сигурност в района, то развитието на страната ще бъде много по- динамично. "Всички в Западна Европа осъзнават зависимостта ни от Русия по отношение на енергийните доставки и суровини. Тази зависимост ще остане. Има и исторически причини поради които сърбите са здраво свързани с Русия" - коментира ролята на руските интереси и влияние в региона Норберт Валтер. Неговото изявление е поредното, което представя страната ни в не особено добро положение и затвърждава мнението на голяма част от деловите кръгове в Западна Европа, че сме опашкарите в Европейския съюз. Frognews.bg