Още три социологически агенции са разполагали със сходни проучвания, даващи на ГЕРБ приблизителна преднина пред БСП с 14% в края на март, но не са оповестили данните си, каза Мира Радева на пресконференция в БТА.
Шефът на Института за социални изследвания и маркетинг (МБМД) Мирослава Радева представи резултати от експресно проучване, извършено след последния бум с изтеклите СРС-та в медийното пространство.
Обобщено резултатите показват, че скандалите водят до разколебаване на периферния електорат на ГЕРБ и вливането му към малките партии. Експресното изследване от 27 и 28 март е проведено по телефона. В него са обхванати 555 души от София и областните градове.
ГЕРБ има електорална подкрепа от 28,3%, "Коалиция за България" - 18,7%, ДПС - 5,2%, "Атака" - 5,2%, а "Движение България на гражданите" - 4,1%, сочат данни на МБМД от национално представително проучване, направено между 19 и 23 април сред 992 души.
МБМД отчита и лек ръст в резултатите на другите три партии, които ще преминат 4-процентната бариера - ДПС (с 0,2 пункта до 5,3%), „Атака” (с 0,8 пункта до 5,2%) и Движение „България на гражданите” (с 2,4 пункта до 4,1%).
Две седмици преди вота, има още един кандидат за влизане в парламента – Национален фронт за спасение на България. Партията има ръст от 1,6% през март на 2,9% през април, обясни Давид Кюранов от МБМД. Ръст отбелязват и партиите „Либерален алианс” на Веселин Марешки, ДСБ и РЗС.
На отворен въпрос, без зададен отговор, 22,8 на сто са отговорили, че ще гласуват за ГЕРБ, за левицата - 15 процента, за ДПС - 5,1 на сто, за "Атака" - 3,8 процента, за "Движение България на гражданите" - 2,8 процента, а за НФСБ - 1,8 на сто.
58 на сто категорично ще гласуват и са решили за кого, а 15 на сто - че ще гласуват, но се колебаят.
Социолозите прогнозират, че до урните ще отидат около четири милиона избиратели и избирателната активност ще бъде близка до тази през 2009 година.