Първият скандал с подслушване на политици и бизнесмени е намалил избирателната активност, отчитат от Центъра на анализи и маркетинг. Юлий Павлов представи данните от национално представително проучване, направено между 17-и и 24-и април сред 1006 души, предаде БНР. Поръчител е бил една от извънпарламентарните политически сили.
Юлий Павлов каза, че ниската активност може да помогне на някои малки партии да прескочат бариерата и така в парламента да се окажат повече от 5 партии. Той прогнозира, че броят на твърдо решилите да гласуват ще намалее още, дори е възможно да падне под 50%, а част от разочарованата периферия на ГЕРБ ще отиде към негласувалите и ще се насочи към по-малки партии.
Преди изборите 80.9% са категорични, че скандалите не влияят на избора им за кого да гласуват. 3.7%, обаче, са променили решението си за това. Близо 51% заявяват, че със сигурност ще гласуват на предстоящите избори, около 17% не са решили за кого. 14.4 на сто са категорични, че няма да гласуват.
Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 23 на сто, за Коалиция за България - 17.8%, за ДПС - 6.1 на сто и Атака 5.8%. За Движение България на гражданите 4.7 на сто, сочи проучването. В челната тройка на най-важните проблеми на страната, според хората, са безработицата, ниските доходи и корупцията.