В съкратени срокове държавата трябва да се разплаща по неизпълнени ангажименти към бизнеса. Това заяви кандидатът за народен представител от Коалиция за България Пламен Орешарски на пресконференция в Плевен.
„През 2009 г. страната беше в достатъчно добра кондиция, публичните финанси - в още по-добра кондиция. Обстановката не предполагаше такива тежки последици от формираната извън страната криза. В началото на мандата на наскоро отишлото си правителство имаше достатъчно фискални резерви, имаше нисък правителствен дълг, слава Богу той и сега не е кой знае колко голям, въпреки увеличението с около 4 млрд. лв.
Имаше всички предпоставки стопанството ни да не се свива чак толкова. През 2009 г. нивото на безработица в България беше 6.5%, което беше по-ниско от средно европейското равнище от 7.2%. Днес нивото на безработицата е 12.5%, а за Европа е 11.1%. Това показва, че негативните стопански процеси у нас са протекли по-бързо и по-динамично, отколкото средно в Европейския съюз", коментира Орешарски.
Според него са необходими няколко неотложни мерки и поредица от мерки в средносрочен план: „На първо място - прекратяване на административно силовия, рекетьорски натиск върху бизнеса и успокояване на цялостната икономическа обстановка; в съкратени срокове е нужно разплащане на държавата по неизпълнени нейни ангажименти към бизнеса, включвам в това число и регулярно възстановяване на ДДС и преустановяване на практиката бюджетът да се финансира безлихвено чрез задържане на различен вид плащания, в това число и връщане на ДДС.
Многократно бяхме свидетели как на териториалните данъчни им се определяха лимити, до които могат да връщат ДДС, независимо от общия размер, който подлежи на връщане. В тези условия звучи малко иронично да се обещава ДДС да се връща за 7 дни. На някои фирми и досега се връщаше за 7 дни. Въпросът е да се направи системата така, че да се връща ДДС на всички или на преобладаващата част".