Колебанието беше тенденция от самото начало на предизборната кампания. Твърде възможно е избирателната активност да бъде по-ниска, отколкото на предишни парламентарни избори. След скандалите избирателите все повече се разколебават.
Това каза пред БНР социологът Геновева Петрова от „Алфа Рисърч". Кампаниите по принцип влияят на по-слабите привърженици на отделните партии и на тяхното решение. Твърдите ядра стоят устойчиво и върху тях няма силно отражение.
Ако избирателната активност спадне, можем да бъдем свидетели на голямо сближаване на резултатите на двете водещи партии - БСП и ГЕРБ, обясни още тя.
„Не се роди стабилен политически субект около протестиращите. Протестният вот беше разпилян между много политически субекти, които няма да могат да минат бариерата за влизане в парламента.
Част от политическите представители подкрепят идеята за програмно правителство. Трудно ми е да преценя дали може да се стигне до това. Но ще бъде много трудно да се състави каквото и да било правителство, ако резултатите от вота съвпадат с проучванията", смята Геновева Петрова.