Не е ясно как се е развивало клиничното състоянието на 11-годишния Теди, който почина преди два дни. Второ – дори да е имало лекар в училището, те не разполагат нито с нужната квалификация, нито с апаратура, за да могат да осъществят подобно животоспасяване, защото това е много остър случай.
Това заяви пред Нова телевизия здравният министър Николай Петров и обясни, че в една добре работеща реанимация стъпките са ясни, но е невъзможно осигуряването на реаниматори в училищата.
„На мен ми е докладвало, че линейката е пътувала до училището 13 минути. Понякога има забавяне в комуникацията между телефоните 112 и 150. Това не е въпрос, който обсъждаме за първи път. Това беше и един от първите проблеми, с който ме посрещнаха като министър. Но пак повтарям – европейското законодателство ни задължава да поддържаме само спешния телефон 112. Проблемът може да бъде изчистен по два начина. Първият – ако се постигне т.нар. съвместимост на софтуерно ниво. За това са нужни обществени поръчки и едни пари (от 1 до 14 милиона). А бързото решение е с увеличаване на екипите – така, че да може да се води конферентен разговор“, подчерта проф. Петров.
По друга „болна“ тема - талоните и направленията Николай Петров каза, че е разговарял с шефа на НЗОК, който е обещал този проблем да бъде решен.
„Преди малко си мислех – има ли хора, които да са доволни от здравната система. Пациенти, лекари, сестри, спешна помощ... Щеше ми се да намеря един, който да е доволен. Но такъв човек няма“, заключи Николай Петров.