АРТ ДЖУНГЛА


70 светещи пана разкриват историята на българската книжнина

0 9245 23.05.2013
70 светещи пана разкриват историята на българската книжнина

Изложбата "искони бѣ слово", която ще бъде открита днес в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски", е посветена на 1150-та годишнина от създаването на славянската азбука.



Изложбата е съвместно дело на катедрата по кирилометодиевистика на СУ "Свети Климент Охридски", Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев", НГДЕК "Свети Константин-Кирил Философ", и КМНЦ при БАН. Експозицията представя в образ и текст историята на българската книжнина от идването на Кирило-Методиевите ученици в България през 885/6 година до създаването на История славеноболгарская през 1762 и началото на Българското възраждане. Някои от кадрите от средновековни ръкописи се показват за пръв път пред широката публика.

Визуалната концепция и дизайн на изложбата са дело на авторите Борис Мисирков, Георги Богданов и Кирил Кузманов, които с иновативния си подход на разполагане на различни типове обекти превръщат изложбеното пространство в своеобразна машина на времето. Седемдесет светещи пана, фрагментарно разпределени по теми, изпълват залата и напомнят за комплексната структура на историческото познание.

Посетителите се движат между тях и ги опознават, създавайки своя индивидуална траектория. Интерактивният мизансцен се допълва от внушителна хронологична визуализация на съдържанието, съпоставяща събития от европейската и българската история с развитието на славянската писменост. По този начин, оригиналният почерк на Мисирков/Богданов и Кузманов провокира не само любопитството към многообразието на българската история, но и чувство на приемственост и принадлежност.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама